خانه هوشمند چيست ؟

خانه ای است که بتوان تمامي  تجهیزات الکترونیکی آن را از راه دور و نزدیک کنترل کرد.

به منظور تامین روشی در زندگی جدید با تکنولوژی های نو برای تمام خانه های ایرانی که قبلا فقط افرادی خاص و ثروتمند از آن استفاده می کردند و به عنوان تکنولوژی های نو (smart home) در طراحی های خاص مورد استفاده قرار میگرفت. هم اکنون شرکت کاوشگران هوشمندکهربا افتخار دارد تامین تجهیزات و اجرای سیستم های فوق را با آخرین پیشرفت های ساختمانی و نو آوریهای جدید در پروژه های مختلف را به پشتوانه تیم متخصص و فنی خود و بعنوان یکی از اولین شرکتهای دارای تخصص در زمینه سیستم های هوشمند ساختمانBMSداشته باشد.

  • بخش های مختلف خانه هوشمند:

با وجود اینکه برداشت‌های مختلف از مفهوم خانه هوشمند می شود که بستگی به اطلاعات هر فرد در این زمینه دارد، اما در اینجا مواردی مهم، مختصر و کاملاً پایه‌ای را از خانه هوشمند (اتوماسیون ساختمان) را ذکر می‌کنیم. معمولا هر خانه هوشمند شامل موارد زیر است:

* کنترل دما
* کنترل روشنایی
* پرده‌های برقی و سایر تجهیزات موتوری
* سیستم مدیریت مصرف انرژی
* سیستم امنیتی
* سیستم صوتی (با پوشش کامل منزل)
* سیستم صوتی – تصویری
* Interface (تجهیزات ارتباطی بین کاربران و سیستم)

به احتمال زیاد، شما تعدادی از سیستم های ذکر شده بال را در منزلتان دارید. اما سوال اینجاست که آیا بهتر نخواهد بود اگر تمام این سیستم‌ها از طریق یک Interface  مشترک (مثلاً یک صفحه لمسی و با یک ریموت) کنترل شوند و بتوان به صورت همزمان این تجهیزات را در سناریو‌های تعریف شده از قبل به کار گرفت؟

هدف ما دراینست که تمام این سیستم ها را که مانند جزایر مجزایی عمل می‌کنند، تحت کنترل یک سیستم مرکزی درآوریم ، بنابراین قدم اول، متمرکز کردن همه تجهیزات منزل شما در یک بخش مرکزی است. زمانیکه همه تجهیزات متمرکز شدند، حال می‌توانیم رفتارهای هوشمند متنوعی برای منزل شما تعریف نماییم.

چند مورد از این رفتارها را در قالب سناریوهای زیر مشاهده می‌نمایید:
امروزه و با گسترش شهرنشینی، شهروندان با پدیده های نامطلوب بی شماری مواجه هستند. آلودگی هوا ، ترافیک سنگین ، استرس، آلودگی صوتی و … عواملی هستند که شهروندان کلان شهرها هرروز با آن دست و پنجه نرم می کنند. نتیجه اینکه با تنی خسته و ذهنی آزرده به خانه که مأمن و محل آرامش است، می رسند. حال خانه ای سرد و تاریک و خاموش، که نه تنها مایه ی امنیت و آرامش خاطر نیست، بلکه بار روانی منفی دیگری به تن و ذهن خسته می افزاید، در انتظار آنهاست

در حال حاضر دیگر تصور وارد شدن به یک منزل مدرن و رویایی آن هم تنها با فشردن  يك كليد دور از دسترس نیست.

شما می توانید با ارسال يك پيام كوتاه با

موبایل و اینترنت، قبل از رسیدن به خانه یک نوشیدنی داغ آماده کرده، موسیقی دلخواه خود را اجرا، نور محیط را به حالت مناسب برای استراحت برده و یا حتی وان حمام را آماده کنید. حال شما به پشت در رسیده اید کافی است در را باز کرده نوشیدنی خود را برداشته و یک حمام داغ بگیرید و آماده آمدن میهمانان شوید همچنين
زمانیکه در حال خروج از منزل هستید با فشردن یک دکمه، سیستم امنیتی فعال، لامپهای مورد نظر خاموش، سیستم تنظیم دما خاموش و دیگر تجهیزات برق مانند اتو – بخاری برقی- تلویزیون و … خاموش می‌گردد. بنا‌براین لازم نیست در زمان خروج از منزل از چک لیست طولانی خود برای اطمینان از قسمت های مختلف استفاده کنید.
زمان ورود شما به اتاقها، چراغها به آرامی روشن و در هنگام خروج با کمی تأخیر خاموش می‌شوند.
هنگام بیدار شدن به جای استفاده از ساعتهای زنگ‌ دار آزار دهنده، با صدای موسیقی مورد علاقه‌ تان و با افزایش تدریجی دمای محیط و نور لامپ‌ ها و نیز بالارفتن تدریجی پرده‌ ها از خواب بیدار می‌شوید.
یک ریموت زیبا جایگزین ریموت‌های متعدد موجود در سینمای خانگی می‌گردد.
از راه دور همه امکانات و تجهیزات موجود در منزلتان را مدیریت وکنترل خواهید نمود. برای مثال زمانیکه ساکنین خانه هوشمند در تعطیلات هستند، می‌توانند به وسیله اینتر‌نت یا تلفن وضعیت امنیتی منزل خود را کنترل نموده، دزدگیر را فعال و یا غیر فعال کنند، تجهیزات برقی را خاموش یا روشن کنند، وضعیت روشنایی منزل را تغییر دهند، سینمای خانگی خود را برنامه‌ریزی کنند

علاوه بر این، مهمترین مزیت خانه هوشمند بهینه سازی مصرف انرژی است که با راه راه اندازي  این سیستم در منزل میتوان تا ۳۰٪ صرفه جویی در مصرف انرژی رسید

با توجه به گران شدن تعرفه ی انرژی در کشور عزیزمان ایران، مجهز کردن خانه ها به سیستمهای هوشمند قدم بزرگی در کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد بود.

و هزاران امکان و قابلیت دیگر.

زمانیکه همه تجهیزات منزل شما را به یک زبان مشترک برسانیم، گام اول برداشته شده است. بعد از آن شما می‌توانید سناریوهای متعدد (که اسم آن را رفتار هوشمند می‌گذاریم) را برای منزل خود طراحی و تعریف کنید. رفتارهایی که شما را شگفت زده خواهند نمود و باور نخواهید کرد از تجهیزاتی که همواره استفاده نموده‌اید چه قابلیت‌هایی متصور است.