كنترل هوشمند روشنایی

بخش زيادي از هزينه هاي برق شما ناشي از چراغ هايي است كه نا خواسته روشن هستند. اين چراغ ها ممكن است چراغ هاي پاركينگ ، راه پله ها و يا حتي چراغ اتاق كودكان باشند كه به دفعات فراموششان مي شود كه آنها را خاموش نمايند . سيستم کنترل هوشمند روشنایی در خانه های هوشمند اين امكان را فراهم مي سازد تا شما سيستم را به گونه اي برنامه ريزي نماييد كه فقط در صورت حضور شخص در محيط چراغها روشن باشند و در مواقعي كه حضور شخص احساس نمي شود به طور خودكار چراغ ها خاموش شوند .

در كنار اين مسئله بسياري از اوقات شما احساس مي كنيد كه به تمام توان منبع نوري موجود در محل نياز نداريد ، در چنين شرايطي سيستم به شما امكان كاهش میزان نور (Dim) و در نتيجه كاهش توان مصرفي توسط منابع نوري را خواهد داد كه اين مورد نیز از اتلاف انرژي به طرز چشم گيري جلوگيري خواهد نمود. ضمناً شما مي توانيد در هر لحظه وضعيت روشنايي های ساختمان را به كمك پنل لمسي مشاهده نمایید و از روشن يا خاموش بودن چراغها در هر يك از نقاط ساختمان مطلع شده و روشنايي ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش ،كم نور و يا پر نور نمایید.

همچنين در مواقعي كه براي مدت طولاني در ساختمان حضور ندارید ، میتوانید سیستم را به نحوی برنامه ریزی نمایید که در فواصل زماني معين، با فعال نمودن بخشهايي از سيستم روشنايي به همراه روشن نمودن سیستم صوتي ، حضور شما را در محل شبیه سازی نماید. بررسی ها نشان ميدهد اين امر در كاهش احتمال سرقت نقش چشم گيري داشته است .

یکی از پرکاربردترین قسمت روشنایی، کنترل نور از طریق سنسور 10F می باشد. بدین ترتیب که لاکس محیط ( LUX ) تنظیم می گردد و سنسور موجود در مکان مورد نظر، نور محیط را اندازه گیری نموده و با توجه به تنظیمات کاربر چراغ های اضافه را خاموش و یا روشن می نماید.

با توجه به ساختار سیم کشی هوشمند می توانید روشنایی خانه خود را از هر مکانی توسط کلید های هوشمند، ریموت، کنترل، تبلت، گوشی موبایل و SMS کنترل نمایید و یا اینکه با توجه به برنامه زمانبندی از قبل تعیین شده روشنایی به صورت اتوماتیک و در زمان مورد نظر خاموش و روشن گردد.